Wędkarstwo dla Ciebie

Boleń

2010-02-26 23:26

Opis.
 
Boleń jest rybą zamieszkującą niemal wszystkie duże i średnie rzeki nizinne. Świetnie czuje się w dość silnym nurcie dużych rzek ale spotkać go można także w zbiornikach zaporowych czy jeziorach.  Przeciętna długość dorosłego osobnika to 45 – 70 cm oraz waga 2 – 6 kg. Zdarzają się jednak sztuki znacznie większe osiągające ponad 100 cm długości i 10 kg wagi. Ciało bolenia jest dość smukłe i wyciągnięte lekko spłaszczone po bokach. Głowa spiczasta ze stosunkowo małymi oczami a dużym otworem gębowym. Dolna szczęka wyraźnie wysunięta do przodu. Barwa bolenia to srebrzysto biała część brzuszna, srebrzysto żółte boki i oliwkowo zielony czasem niebieskawy grzbiet. Płetwy grzbietowa i ogonowa koloru szarego a brzuszne i odbytowa nieco jaśniejsze, jasno pomarańczowe.

 

 Warunki bytowania i odżywianie.
 
Boleń początkowo odżywia się skorupiakami i larwami owadów jednak dość szybko zmienia swoje menu na narybek. Już po osiągnięciu 10 cm długości zaczyna interesować się drobnicą. Dorosłe osobniki gustują szczególnie w uklejach, płociach, ciernikach czy krąpiach. Rzadko kiedy interesuje je inna forma pokarmu niż drobnica. Najczęstszymi kąskami są 5- 10 cm ukleje i inne smukłe rybki.

Jeśli chodzi o warunki bytowania to bolenia należy szukać wszędzie tam gdzie są stada uklei czy innej drobnicy. Świetnie czuje się w wartkim nurcie przy kamienistych opaskach, za zalanymi tamami, na przelewach, przykosach itp. Czyli warto odwiedzić te miejsca, w których woda przyspiesza na skutek zalanych przeszkód, kamienistych raf czy zatopionych drzew. Często bolenie patrolują tak zwane wsteczne nurty, które obfitują w ukleje. Dodatkowo bolenia łatwo jest zlokalizować po bardzo widowiskowym sposobie żerowania. Jeśli gdzieś nad wodę wyskakują małe rybki a za nimi z impetem, pluskiem i  hałasem potężna ryba  to prawdopodobnie jest to właśnie „Rapa”. Ten gatunek ma to do siebie, że wykorzystuje swą niezwykłą szybkość i dynamikę a żeruje tuż pod powierzchnią wody stąd bardzo często zdradza swoje miejsca „ucztowania”.
 
 Ochrona.
 
Wymiar ochronny: 40cm

Okres ochronny: 01 styczeń – 31 kwiecień

Limit dobowy: 3 sztuki

© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode