Wędkarstwo dla Ciebie

Jaź

2010-02-27 11:23

Opis.

Jazie najczęściej spotyka się w środkowym i dolnym biegu rzek a więc są to odcinki nizinne. Nieco rzadziej zamieszkują jeziora czy zbiorniki zaporowe ale złowienie jazia w takich akwenach nie jest niczym nadzwyczajnym.
Ciało jazia jest wydłużone i spłaszczone po bokach, głowa stosunkowo mała o przeciętnym otworze gębowym i dużych oczach. Płetwy brzuszne i odbytowa koloru czerwonego bądź pomarańczowoczerwonego. Płetwy grzbietowa i ogonowa natomiast ciemnoszare. Dość drobne łuski o srebrzystej barwie po bokach. Podbrzusze białawe a grzbiet szaroniebieski lub szarozielony. Dorosłe osobniki najczęściej osiągają  długość  ok. 40 - 50 cm i około 1,5 – 3 kg wagi. Trafiają się jednak okazy zdecydowanie większe dorastające do 80 cm i 5 kg wagi.
 
Warunki bytowania i odżywianie.
 
Jeśli chodzi o rzeki to jazie chętnie przebywają w dość wartkiej wodzie w pobliżu kamienistych raf, przelewów, zalanych kamienistych tam i opasek. Ja osobiście jazie częściej trafiam na „napływie” czyli przed tamami, rafami czy innymi podwodnymi przeszkodami zwalniającymi nurt. Wiosną jazie trzymają się przybrzeżnych partii rzek. Wówczas wyszukują dość leniwie płynącej płytkiej wody. Wszelkie zakola, odnogi, ujścia do starorzeczy, czy zalane łąki to miejsca, które szybko się nagrzewają i stają się atrakcyjne dla jazi. Warte uwagi i szczególnego obłowienia są miejsca pod nachylonymi drzewami, rozkładającymi swe gałęzie nad lustrem wody. Z przybrzeżnych drzew, krzewów i traw do wody spadają przeróżne owady i inne robaczki skutecznie wabiące jazia.
W menu jazia można znaleźć niemal wszystko. Nie jest w prawdzie tak łapczywy i łakomy jak kleń ale wszelkie robactwo takie jak rosówki, białe i czerwone robaki, owady, ochotki, ślimaki i pijawki stają się jego łupem. Dodatkowo jazie nie stronią od przynęt roślinnych a sukcesy spinningistów potwierdzają, że jest on również wprawnym drapieżnikiem, żerującym na niewielkich rybkach. Z uwagi na dość niewielki otwór gębowy poluje na małe uklejki, płotki, krąpiki i inne znajdujące się w jego łowisku drobne rybki.
 
Ochrona.
 
Okres ochronny: Brak.
Wymiar ochronny: do 25 cm.
Dobowy limit: 10 sztuk.

© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode