Wędkarstwo dla Ciebie

Jaki kij mam kupić?

2010-02-24 19:29

Dość często dostrzegam wiele powtarzających się pytań odnośnie sprzętu wędkarskiego. Wielu młodych adeptów wędkarstwa szuka odpowiedzi na setki pytań zaczynając od najważniejszego - od pytania o kij. W tym artykule zechcę odpowiedzieć na takie pytania i wątpliwości. Będę opierał się tylko i wyłącznie o własne doświadczenia i spostrzeżenia więc poruszę tylko te metody wędkarstwa, które są mi znane ze strony praktycznej.
 
Kije spinningowe - Spinning poprzez ostatnie lata, aż po dziś dzień rozwija się w szybkim tempie. Tą metodą łowione jest coraz więcej gatunków ryb a co za tym idzie poszerza się paleta wędzisk zarówno pod względem jakości jak i danych technicznych. Kiedyś bowiem na spinning łowiono jedynie szczupaki, okonie i sandacze. Teraz natomiast nikogo nie dziwi przechytrzony sztucznym wabikiem sum, leszcz, jaź, kleń czy nawet wzdręga. Nawet ktoś niedoświadczony zdaje sobie sprawę, że do złowienia suma będziemy potrzebować mocniejszego zestawu aniżeli do wyholowania klenia. W związku z tym pozwoliłem podzielić sobie kije spinningowe na 3 grupy.
·         Kije do spinningu lekkiego, które stosowane są w połowie okoni, kleni, jazi i innych ryb nie osiągających zbyt dużych rozmiarów to kije tak zwane „Light” lub „Ultra Light”. Te wędziska charakteryzują się tym, że są dość miękkie, delikatne i czułe a ich ciężar wyrzutu (CW) to 5 - 10g maksymalnie do 20 gram. Używając takich wędzisk powinniśmy stosować wabiki o odpowiedniej gramaturze nie przekraczającej ich ciężaru wyrzutowego. Uniwersalna długość kija do połowu z brzegu to 2,70 - 3 metry. Z łodzi zazwyczaj stosuje się kije krótsze z zakresu od 2,40 do 2,70m.
·         Kije do połowu szczupaków, sandaczy, brzan czy okazałych boleni powinny być trochę mocniejsze i powinny pozwalać na wyrzut cięższymi przynętami. Tak więc ich ciężar wyrzutu oscyluje w granicach 15 – 40 gram. Długość natomiast nie różni się praktycznie od kijów spinningowych opisanych wyżej. Często w spinningu stosuje się kije tak zwane uniwersalne, łączące cechy kija delikatnego oraz cechy kija pozwalającego na łowienie większych okazów. 
·         Odrębną kategorię dla mnie stanowią kije spinningowe do połowu sumów. Te wędziska musi cechować niebywała wytrzymałość, wygoda i komfort w użyciu (hol suma trwa często kilkadziesiąt bardzo meczących minut) oraz dość długi dolnik pozwalający na wsparcie kija podczas holu o biodro. Odradzam kije teleskopowe. Ciężar wyrzutu polecam z zakresu 40 – 80 gram, długość ok. 3 metry i dłuższe. Wyjątek stanowią kije do połowu ze środka pływającego, wówczas stosuje się kije krótsze.
 
Kije gruntowe - feedery. Tych wędzisk używamy do połowu tak zwaną metodą gruntową. Feederami możemy obławiać rzeki o silnym, średnim czy też leniwym przepływie a także wody stojące. Ta metoda pozwala nam na łowienie niemal wszystkich gatunków ryb jakie można spotkać w naszych Polskich wodach. Począwszy od uklei i płotek poprzez klenie, leszcze i brzany na karpiach i sumach kończąc. Tu podziału dokonuję w dwojaki sposób. Ze względu na łowiony gatunek ryb oraz ze względu na warunki w jakich będę łowił. Jeśli chodzi o pierwszy podział to wspomnę jedynie, że do połowu ryb mniejszych i delikatniejszych użyjemy wędek także delikatnych pozwalających rejestrować nawet „niemrawe” brania. Do połowu ryb walecznych i dużych  wiadomym jest, że posłużymy się kijem o większej wytrzymałości. Poniżej szczegółowiej omówię podział Fedderów ze względu na rodzaj łowiska.
·         Wody stojące i rzeki o leniwym nurcie - Na ten rodzaj łowiska do połowu płoci, leszczy, jazi linów itd.  powinniśmy zaopatrzyć się w dość delikatny kij o ciężarze wyrzutowym 40 - 80 gram i długości ok. 4 metry. Nie ma potrzeby używania wędzisk topornych o znacznie wyższym cw ponieważ ten zakres pozwala nam na utrzymanie zestawu w powołanym miejscu. Wyjątki stanowią sytuacje kiedy stosujemy bardzo ciężkie zestawy np. sumowe. Wtedy należy użyć kija sztywniejszego i mocniejszego.
·         Rzeki o średnim uciągu - Z uwagi na nurt, który może znosić zbyt lekki zestaw w niepowołane miejsce należy stosować wędziska pozwalające na wyrzut cięższych zestawów. Czyli powinien interesować nas zakres cw 60 - 120 a nawet 150 gram. Długość wędzisk, które ja polecam to 4 metry i więcej.
·         Rzeki wartkie o silnym nurcie - Takie warunki wędkowania dyktują nam o jakich cechach kija mamy użyć. Broniąc się przed natarczywym nurtem będziemy musieli posyłać zestawy 150 gramowe i cięższe dlatego cw kija to 150 – 250 gram. W ekstremalnych warunkach kij o cw 300 gram tez nie będzie przesadą. W każdym z trzech opisanych przypadków należy pamiętać aby obciążenie zestawu wraz z zanętą w koszyczku nie wykraczało poza granice cw wędziska. Zbyt lekki zestaw nie będzie osiągał zadowalających odległości natomiast zbyt ciężki może uszkodzić kij. 

 

Kończąc chciałem dodać, że celowo pominąłem nazwy i marki wędzisk. Ten tekst kieruję do początkujących wędkarzy szukających prostych odpowiedzi. Sam wiem ile problemu sprawiało mi kiedyś rozszyfrowanie wszystkich tych cyferek i znaczków. Przez pierwsze lata był to dla mnie jedynie bełkot.
 
Mateusz Woś

© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode