Wędkarstwo dla Ciebie

Kleń

2010-03-06 21:28

Opis.
 
Kleń jest rybą typowo rzeczną i chociaż można go spotkać w stojących wodach jezior i zalewów to w takich warunkach nie może wydać potomstwa. Rzeki nizinne w środkowym i dolnym biegu mają wszystko to co kleniom zapewnia właściwą egzystencję. Dorosły kleń przeciętnie dorasta do 1- 2kg wagi i około 40 – 50 cm długości. W wodach stojących klenie osiągają jeszcze większe rozmiary i trafiają się okazy ponad 3 kilowe przekraczające 60 cm długości. Ciało klenia jest wydłużone i delikatnie spłaszczone po bokach. Gdyby sobie wyobrazić klenia w poprzecznym przekroju to ujrzelibyśmy elipsę. Głowa jest półokrągła i kształtem przypomina pocisk. Otwór gębowy duży z mięsistymi wargami. Barwa łusek jest uzależniona od warunków bytowania. Mianowicie w wodach bieżących kolory są intensywniejsze i począwszy od srebrzystych boków poprzez białawe podbrzusze na szarozielonym grzbiecie kończąc. W wodach stojących klenie są ciemniejsze a kolory mniej wyraziste i łuska boczna potrafi być koloru żółtawego a nawet lekko brązowego. Płetwy grzbietowe i ogonowa szare lub szarozielone a brzuszne i odbytowa koloru czerwonego bądź intensywnie pomarańczowego. Samce w okresie tarła pokryte są wysypką objawiającą się białymi, szorstkimi kropkami  w okolicach głowy.
 
Warunki bytowania i odżywianie.
 
Tak jak wspominałem kleń jest rybą rzeczną i tylko w rzekach ma możliwość skutecznego wycierania się i rozrodu. Nie mniej jednak świetnie znosi wody stojące, w których osiąga jeszcze większe rozmiary. Wracając do rzek to klenia należy szukać w miejscach o wartkim przepływie i natlenionej wodzie. Wszelkie przelewy, zalane tamy, rafki kamieniste, podwodne przeszkody, warkocze wodne to jest stołówka klenia przez dłuższy okres sezonu. Wczesną wiosną klenie lubią zapuszczać się w płytkie miejsca gdzie woda płynie leniwiej i szybko się nagrzewa. Czyli zakola ujścia do starorzeczy, zalane łąki, podmywane brzegi itp. W takich warunkach klenie z powodzeniem odnajdują zastępy wszelkiego rodzaju i maści robaczków.
Jeśli chodzi o odżywianie to nie jest błędem uważanie klenia za najbardziej żarłoczną rybę, przewyższającą swym obżarstwem nawet karpia. Począwszy od pokarmów roślinnych takich jak śliwki, wiśnie , kukurydza, mirabelki, czarny bez itp.  poprzez wszelkiego rodzaju ślimaki, kiełże, robaczki, owady wodne i lądowe na narybku wszelkiego gatunku wliczając własny kończąc. Jeśli jest jeszcze coś czego nie wymieniłem to śmiało mogę zapewnić, że i tym kleń nie pogardzi.
 
Ochrona.
 
Okres ochronny: Brak.
Wymiar ochronny: 25 cm.
Dobowy limit: 10 sztuk.

 

© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode