Wędkarstwo dla Ciebie

Rzeka Chodelka

2010-02-25 21:55

Kilka słów o Chodelce

Chodelka swoje źródła ma we wsi Ryczywół w powiecie lubelskim. Płynie ona przez Kotlinę Chodelską i wpływa do Wisły (jest prawym dopływem) na wysokości Krowiej Wyspy, kilometr za Podgórzem. Ma długość 48 km a głębokość zależy w dużym stopniu od stanu wody w Wiśle. Na wiosnę i jesienią kiedy stan wody na Wiśle jest wysoki woda cofa się na kilka kilometrów w górę Chodelki aż po wieś Urządków. W takich sytuacjach stan jest bardzo wysoki i wynosi ok  4 metrów. Latem, podczas suszy woda jest tak niska, że jak mawiają miejscowi „żaby na kolanach chodzą”.Od źródeł do wsi Grabówka Chodelka jest wodą górską od Grabówki staje się wodą nizinną. Chodelka zachwyca urokliwością i różnorodnością. To niewielka, ale czysta i bystra rzeczka, przy której znajduje się wiele malowniczych stawów. Największym kompleksem stawów w Kotlinie Chodelskiej jest Pustelnia (825 ha) Łąki poprzecinane kanalikami, piękne lasy mieszane, nieliczne wsie, niezbyt ruchliwe drogi i krystaliczne powietrze.

Chciałbym przybliżyć odcinek rzeki od wsi Urządków do jej ujścia. Wybrałem ten odcinek gdyż ten znam najlepiej i najczęściej na nim bywam. W Urządkowie na Chodelce utworzone są tzw „stawidła” czyli zapora spiętrzająca wodę w rzece. Służy do regulowania poziomu piętrzenia i przepływu wody. Poniżej stawideł jest młyn wodny. Od Urządkowa do samego ujścia Chodelka nie napotyka już żadnych sztucznych przeszkód. Około 1,5 km za młynem jest most na szosie Wilków-Dobre. Od prawej strony do rzeki zbliża się Skarpa Dobrska wznosząca się do 80-90 m nad dolinę. Z góry dokładnie widać piękno doliny Wisły i Chodelki.

Teraz jako, że jest to opis łowiska trochę o rybach.

W odcinku górskim rzeka zarybiana jest pstrągami, kleniami i jaziami. W internecie znalazłem informację że średnia waga pstrągów łowionych przez wędkarzy wynsi 2 kg.

W związku z tym iż Chodelka przepływa przez kompleks stawów hodowlanych w Pustelni, poniżej stawów jest dobrze zarybiona linami, karpiami i wszelkimi innymi rybami, które często ze stawów uciekaja lub też są spuszczane razem z wodą.

Stawidła takie jak w Urządkowie czy wcześniej w Kosiorowie są bardzo dobrymi łowiskami. Większość ryb ze stawów przynajmiej na jakiś czas zatrzymuje się w tych spiętrzeniach.

 
Poniżej Urządkowa Chodelka również jest bardzo rybna, a to za sprawą cofającej się wody z Wisły. Do czystej wody z Chodelki ciągną wszelkie gatunki ryb prosto z Królowej Polskich Rzek. Chodelka na tym odcinku jest rzeką bardzo krętą, jej brzegi są porośnięte drzewami, które często kończą w wodzie. W ten sposób tworzą się idealne warunki dla bytowania ryb. W zastoiskach i różnych zagłębieniach zostają ryby po tym jak woda z cofki wraca do Wisły. W tych miejscach można spotkać chyba każdy gatunek ryb śródlądowych żyjących w Polsce. Dodatkowo z Wisły za drobnicą do Chodelki wchodzą wielkie drapieżniki. Słyszałem o kilkukilogramowych szczupakach, ponad dwudziesto kilogramowych sumach i pięknych miętusach.

48 kilometrów to jest naprawdę niewiele a każdy znajdzie coś dla siebie. Ci co lubią wody górskie, karpiarze, spławikowcy, spiningiści i grunciarze. Dodatkowo piękna i malownicza dolina Chodelki i bliskość takich miasteczek jak Kazimierz Dolny, Janowiec sprawiają, że staje się idealnym miejscem do wypoczynku.

Jakub Woś

© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode