Wędkarstwo dla Ciebie

Sum a Turkuć Podjadek

2010-03-23 00:45

Turkuć Podjadek ( Gryllotalpa Gryllotalpa)  jest uważany przez łowiacych sumy za magiczną przynętę. Jest to jeden z największych owadów zamieszkujących nasze polskie strony. Jak na skrzydlatego stworka świetnie radzi sobie z podziemnymi warunkami. Większość dnia spędza właśnie w glebie w poszukiwaniu wszelkich korzonków roślin, będących jego pokarmem. Nocą turkucie wychodzą na powierzchnię gdzie wzbogacają swoje menu o nadziemne części roślin ( źdźbła, łodygi, listki itp.). Turkuć Podjadek upodobał sobie zacienione, wilgotne miejsca z glebą o dużej zawartości próchnicy i mchów. Czyli sady, rowy, ogrody a nawet ogródki działkowe, w których to ku utrapieniu gospodarzom, czyni spustoszenie wśród warzyw i innych roślin uprawowych. Szczególnie wabiąco na turkucia działa woń końskich odchodów. Ta gadzina wręcz lubuje się w końskim łajnie.

 

Troszkę o budowie i wyglądzie. Tak jak wspominałem jest to dość duży, podłużny, skrzydlaty owad. Skrzydła długie, lekko wystające poza odwłok. Barwa turkucia to wszelkie odcienie brązu. Odnóża krótkie i silne, przednie grzebiące.
Turkuć jako przynęta wędkarska interesuje głównie gumiarzy. Jest on bowiem uważany za jeden z najlepszych jeśli nie najlepszy wabik na wąsatego drapieżnika naszych wód. Słyszałem wiele pochlebnych opinii różnych wędkarzy na temat tej gadziny, mającej wręcz magiczną moc. Jedno z Ciekawszych stwierdzeń jakie spotkałem brzmiało. „Jeśli założysz turkucia na hak i poślesz zestaw do wody a w ciągu dziesięciu najbliższych minut nie doczekasz brania to znak, że możesz zmieniać łowisko. To, które obławiasz nie kryje w swej toni suma.” Może nie należy tej tezy uważać za niepodważalną ideę ale jest w niej wiele prawdy, bowiem turkuć działa na birbanta niczym magnes. Owad ten wytwarza zapach, który  u suma doprowadza do zaniku jakichkolwiek oznak ostrożności i instynktu samozachowawczego, ów zapach każe sumowi po prostu niezwłocznie pożreć turkucia. Jeśli by jednak na siłę doszukiwać się jakiegoś minusa tej przynęty to będzie to brak selektywności. Otóż na turkucia biorą zarówno duże jak i małe sumy.

 

Każdy kto zechce spróbować szczęścia z podjadkiem nad wodą, powinien wiedzieć, że ta gadzina gryzie i to całkiem boleśnie. Do zakładania na hak polecam użyć rękawiczek. Z uwagi na fakt, że jest to dość delikatny owad to dobrze jest go po prostu przywiązać do haka kawałkiem nitki.
 
Mateusz Woś

 

© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode